Na závěr školního roku jsme se rozhodli, že v rámci poznávání okolí, si uděláme výlet na historickou památku a vybrali jsme si hrad Český Šternberk. Na místo jsme dorazili s předstihem, a jelikož nám počasí přálo, tak jsme si čekání zkrátili procházkou k nedaleké „hladomorně“, což je vlastně původní obranná tvrz hradu. Její zajímavostí je, že je tvarovaná do špičky tak, aby rozrážela nepřátelské střely mířící na hrad. Pak už následovala samotná prohlídka.
Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Šternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké. Roku 1241 založil Zdeslav z panského rodu Divišovců nad řekou Sázavou raně gotický hrad a pojmenoval jej „Šternberk“. Jméno jednoho z prvních kamenných hradů v Čechách odvodil jeho zakladatel z erbovního znaku Divišovců, zlaté osmihroté hvězdy, a dobové módy poněmčovat názvy (Stern = hvězda, Berg = hora). Středověká podoba raně gotického hradu je skryta v jádru dnešní stavby, která byla vytvářena několika úpravami. Stavební vývoj sahá od pozdně gotických přestaveb zdokonalujících obranný systém, až po honosné raně barokní úpravy interiérů pro účely pohodlného obývání. Začátkem 20. století byl hrad znovu upraven, aby vyhovoval moderním nárokům na bydlení, vybudován byl vodovod, hrad byl elektrifikován a ve 30. letech ještě vybaven ústředním topením. Český Šternberk se řadí k nejlépe dochovaným hradním celkům v České republice.
Zajímavostí zůstává, že po zestátnění hradu, zůstal jeho majitel bydlet na hradě jako kastelán. Hrad je od roku 1992 zpět v soukromém vlastnictví rodu Šternbergů, dokonce na něm i jeho majitel, pan Zdeněk Šternberg, bydlí. V tomto roce mu bude již 94 let. Prohlídka byla zajímavá, paní průvodkyně nám poskytla mnoho užitečných informací a po návratu zpět na DM si o výletu žáci ještě dlouho povídali.
text a foto: František Hrdina